6 باور نادرست دربارهٔ رتبهٔ الکسا

6 باور نادرست دربارهٔ رتبهٔ الکسا

به گزارش عصر پایش، سیستم رتبه‌بندی الکسا از سال 1998 در دسترس عموم قرار گرفت و از همان زمان تاکنون یکسری باور نادرست در مورد خود الکسا و همچنین بهبود رتبهٔ سایت در الکسا در میان وب‌مسترها رایج شده است که در این مقاله قصد داریم به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌ای داشته‌ باشیم.

باور نادرست 1: الکسا فقط ترافیک کاربرانی که تولبار الکسا را نصب کرده باشند مدنظر قرار می‌دهد
چنین چیزی حقیقت ندارد؛ تعیین رتبهٔ سایت‌ها که توسط الکسا صورت می‌گیرد براساس طیف گسترده‌ای از پلاگین‌هایی است که روی مرورگرهای مختلف نصب می‌شوند و تولبار الکسا فقط یکی از این پلاگین‌ها است که در تعیین رتبه نقش دارد.

لازم به‌ذکر است سایت‌هایی که Alexa Certify Code روی آن‌ها قرار گرفته باشد، الکسا به‌طور مستقیم داده‌ها از کاربرانی که آن سایت را مشاهده می‌کنند -خواه تولبار الکسا را نصب کرده باشند خواه نصب نکرده باشند- جمع‌آوری می‌کند.

باور نادرست 2: الکسا فقط‌وفقط بازدید صاحبین سایت‌ها را مدنظر قرار می‌دهد
این باور نادرست تاحدودی مرتبط با باور نادرست شماره 1 بوده که بس اشتباه است؛ ترافیک الکسا براساس بازدید میلیون‌ها کاربری است که بیش از 25000 پلاگین مختلف را در مرورگرهای خود مورد استفاده قرار می‌دهند.

باور نادرست 3: اگر اطلاعات مربوط به سایت را در سایت الکسا وارد کنید، در بهبود رتبه تأثیر دارد
وارد نمودن اطلاعات مربوط به یک سایت در الکسا اصطلاحاً Claiming Site نامیده می‌شود که بااستفاده از آن وب‌مسترها می‌توانند اطلاعات مختلف مرتبط با سایت خود را در سایت الکسا وارد نمایند. خیلی‌ها بر این باورند که وارد نمودن اطلاعات مربوط به سایت منجر به بهبود رتبهٔ الکسا می‌شود که این‌چنین نیست و برای آن‌که الکسا رتبهٔ سایت را مورد سنجش قرار دهد، به هیچ‌وجه نیازی به Claim کردن سایت نیست.

Claim کردن که کاملاً رایگان است، فقط این اطمینان را به شما می‌دهد که اگر کسی خواست با مدیر سایت ارتباط برقرار سازد، بتواند به اطلاعات تماس و سایر اطلاعات مرتبط دست یابد.

باور نادرست 4: نصب ویجت الکسا منجر به بهبود رتبهٔ سایت می‌شود
ویجت‌های رنکینگ الکسا صرفاً این امکان را به شما می‌دهند تا رتبهٔ سایت‌تان را نسبت به تعداد بازدید سایت‌تان ارتقاء دهید و این درحالی است که این ویجت‌ها برای محاسبهٔ ترافیک سایت مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

باور نادرست 5: اگر ترافیک سایت در یک روز به‌خصوص بالا رود، رتبهٔ سایت به صورت خودکار بهبود خواهد یافت
ضرورتاً این‌طور نیست؛ رتبهٔ جهانی الکسا به‌صورت روزانه به‌روزرسانی می‌شود اما این درحالی است که این رتبه براساس تعداد بازدیدهای صورت گرفته از سایت شما در 3 ماه متوالی است. لذا تأثیر ترافیک صرفاً ۱ روز، در حدود 1/90 کل ترافیکی است که رتبهٔ سایت شما را مشخص می‌سازد.

علاوه‌بر این، رتبهٔ یک سایت نسبت مستقیم با رتبهٔ سایر سایت‌ها دارد؛ به‌عبارت دیگر، تغییر در ترافیک سایر سایت‌ها، رتبهٔ سایت شما را هم دستخوش تغییر خواهد ساخت.

باور نادرست 6: رتبهٔ الکسا خریدنی است
به هیچ‌وجه این‌طور نیست اگرچه که برخی خدمات خاص الکسا منجر به ترافیک بیشتر به سایت شما و بالتبع رتبهٔ بهتر می‌شوند؛ درصورتی‌که شما Certify Code الکسا را روی سایت خود نصب نمایید، الکسا می‌تواند به‌جای تخمین زدن، به‌صورت مستقیم ترافیک سایت شما را ارزیابی کند. ارزیابی مستقیم، رتبهٔ دقیق‌تری از سایت شما ارائه خواهد داد اما توجه داشته باشید که رتبهٔ دقیق‌تر ضرورتاً به‌معنی رتبهٔ بهتر نیست چراکه ممکن است سرویس الکسا در ارتباط با تخمین تعداد کاربران سایت‌ شما دچار اشتباه شده باشد!

حال نوبت‌ به نظرات شما می‌رسد؛ به‌نظر شما آیا رتبهٔ الکسای یک سایت نشان از موفقیت آن سایت دارد؟ علاوه‌بر این، به‌ چه شکل می‌توان به غیرواقعی بودن رتبهٔ الکسای سایت‌های متقلب پی برد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

 

کد خبر: 1896 | 11:45، 1396-08-21 نسخه چاپی ارسال به

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.