نحوه پاک کردن امن درایوهای دیسک سخت (HDD) و درایوهای حالت جامد (SSD)

نحوه پاک کردن امن درایوهای دیسک سخت (HDD) و درایوهای حالت جامد (SSD)

به گزارش عصر پایش از شماران سیستم از سوی دیگر درایو حالت ‌جامد (SSD)، یک ابزار حافظه است که از تراشه برای ذخیره‌سازی دائم داده‌ها استفاده می‌کند.

درایو حالت جامد یا SSD در کمترین زمان توانست جایگزین مناسبی برای درایو دیسک سخت HDD شود. در واقع SSD حافظه مبتنی بر حافظه فلش است که در مقایسه با درایوهای سخت  قبلی برق کمتری مصرف می‌کند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است.

چند راهکار برای حذف اطلاعات درایوهای سخت به شکلی کاملا امن وجود دارد. ارزان‌ترین راه برای پاک کردن درایوهای سخت، استفاده از نرم‌افزار است. البته سرعت این روش، خیلی پایین است و روی دیسک‌های معیوب هم کار نمی‌کند. یکی از این نرم‌افزارها “DBAN” است. این نرم‌افزار رایگان است و کار خود را بسیار خوب و بدون نقص انجام می‌دهد.
 
یکی از روش‌های دیگر در این زمینه، زمانی مطرح می‌شود که نرم‌افزار کارساز نباشد. در این مواقع، سخت‌افزار می‌تواند مفید واقع گردد. البته این راهکار، ممکن است مقداری هزینه در پی داشته باشد ولی سرعتی بالاتر دارد و با استفاده از این راهکار، نیازی به  اختصاص یک کامپیوتر برای انجام عملیات نخواهد بود.
یکی از این ابزارها "Wiebetech Drive eRazer Ultra" است که سرعت بالایی دارد و قابل اطمینان است.
 
همچنین یکی از راه‌های پاک کردن امن اطلاعات SSD یا درایو حالت جامد، استفاده از امکانات تولیدکننده است که "SanDisk SSD Toolbox" یکی از همین امکانات است.
در سیستم عامل ویندوز، ساده‌ترین راه برای رمزگشایی کل درایوها، استفاده از ابزارهایی مانند “VeraCrypt” است. یکی از راه‌های دیگر استفاده از نرم افزار “PARTED Magic” است.

کد خبر: 2271 | 13:30، 1396-10-12 نسخه چاپی ارسال به

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.