راهنمای استراتژی های موثر Pokemon GO

راهنمای استراتژی های موثر Pokemon GO

پوکمون، پوکمون و پوکمون. شکی نیست که دنیای پوکمون در سراسر دنیا طرافداران زیادی دارد، اما این روز ها احتمالا بیشتر از همیشه این نام به گوش تان خورده. در شبکه های اجتماعی، محافل دوستانه و حتی در جمع خانواده هم عده درگیر پوکمون های شان هستند! چه اتفاقای افتاده که پوکمون بار دیگر به داغ ترین بحث این روز های فضای مجازی بدل گشته؟

جواب این سوال چیزی نیست جز پوکمون گو، محصول مشترک نیننتندو و The Pokemon Company. عنوانی که مدت زیادی از عرضه اش نگذشته اما در همین چند روز به یک پدیده اینترنتی تبدیل شده و 14 میلیون دلار سرمایه روانه جیب تولیدکنندگانش کرده! هر نوع رکوردی که فکرش را بکنید زده و در تمامی چارت های دانلود مقام اول را دارد.

انگار که دوباره به اوایل دهه 90 برگشته ایم. همه مبتلا به تب پوکمون شده و در گوشه و کنار خیابان به دنبال پوکمون می گردند! تصورش هم عجیب و غریب است مگر نه؟ اما واقعا این پوکمون گو که می گویند چیست و چرا توانسته حجم عظیمی از مخاطبین را به سوی خود جذب کند؟

خلاصه بگوییم، هر بار که پوکمون گو را اجرا می کنید، این بازی از سیستم مسیر یابی ماهواره ای و ساعت دیوایس شما استفاده می کند، موقعیت مکانی و زمانی تان را تشخیص می دهد و دنیای اطراف تان را پر می کند از موجوداتی خیالی به نام پوکمون. در واقع پوکمون گو نوعی قابلیت مجازی است، دوربین دیوایس تان را به سمت کوچه تان می گیرد و ناگهان موجودی عجیبی را در انتهای آن مشاهده می کنید!

پس از پیدا کردن پوکمون ها، روند پوکمون گو مشابه دیگر عناوین این سری می شود. آن ها را تعلیم می دهید، قدرت های شان را ارتقا می بخشید و به نبرد با پوکمون دیگر بازیکن ها می فرستیدشان. نکته جالب پوکمون گو این است که به لطف ویژگی های مسیریابی و واقعیت مجازی، پوکمون هایی در ساعت ها و مکان های مختلف در دنیای اطراف تان قرار می گیرند. بنابراین این بازی مخطابینش را به حرکت برای یافتن این موجودات دعوت می کند.

هنوز نبرد و تبادل پوکمون ها از طریق شبکه به این بازی اضافه نشده و تا به روز رسانی های آتی باید منتظر آن ها بمانیم. اما هسته اصلی بازی پوکمون در گو هم دیده می شود. برخی از فروشگاه ها در دنیاهای واقعی در این بازی به نام PokeStops شناخته می شوند که کاربردی مشابه Poke Mart های دنیای پوکمون دارند. فروشگاه هایی برای خرید لوازم مورد نیاز به منظور تعلیم پوکمون ها. برخی دیگر هم Pokemon Gums نام دارند، مکان هایی که می توانید پوکمون تان را در آن ها تعلیم دهید. برای دسترسی به این مراحل، باید تنبلی را کنار بگذارید و به سمت آن ها حرکت کنید!

پوکمون گو را چگونه دانلود کنیم؟

طبیعتا دانلود یک بازی کار سختی نیست، با یک سرچ ساده در گوگل پلی، اپ استور و یا برخی وب سایت های دیگر، بازی پیدا می شود. اما مشکل این جا است که این بازی هنوز در همه جای جهان عرضه نشده و فعلا فقط کاربران کشور هایی چون امریکای شمالی به آن دسترسی دارند. کاربران ایرانی اگر درصدد تجربه این بازی هستند، باید حتما از نرم افزار های تغییر آدرس IP استفاده کنند.

 

1-pokemon-go-getting-started-600x343[1].jpg

اولین بار که پوکمون گو را اجرا می کنید، بازی از شما می خواهد با یکی از حساب های گوگل و یا حساب خود پوکمون در بازی ثبت نام کنید. اگر می خواهید وقت زیادی به بازی اختصاص دهید، توصیه می کنیم که یک حساب پوکمون برای خود ایجاد کنید. در هنگام ثبت نام هم حتما گزینه عضویت در خبرنامه را تیک بزنید، زیر هر از گاهی ایمیل هایی به شما ارسال می شوند که حاوی کد هایی شامل محتویاتی مختلف در بازی هستند.

پس از این که بالاخره ثبت نام کردید و وارد بازی شدید، پروفسور ویلو را مشاهده خواهید کرد. در این مرحله باید شخصیت بازی، به عبارتی دیگر تعلیم دهنده پوکمون های خود را بسازید. می توانید جنسیت وی را برگزینید و ظاهر وی از رنگ مو و پوست گرفته تا لباس هایش را شخصی سازی کنید.

پس از این که بالاخره تعلیم دهنده تان را ساختید، ویلو پوکمونی مجانی به شما خواهد بخشید. شما از بین سه پوکمون اولیه Squirtle ،Charmander و Bulbasuar حق انتخاب دارید. کافی است پوکمون دلخواه تان را انتخاب کنید و سپس مراحل مقدماتی بازی را بگذرانید تا با مکانیزم های اصلی بازی آشنا شوید. پس از این بالاخره ماجراجویی شما در پوکمون گو، ترکیبی از دنیای واقعی و دنیای پوکمون، آغاز خواهد شد.

پوکمون ها را چگونه بیابیم

pokemon

اولین قدم برای گرفتن پوکمون پیدا کردن آن ها است. این موجودات هر جایی ممکن است باشند، بغل دستتان و یا در در پارک نزدیک به خانه تان. تنبلی را کنار بگذارید و سری به بیرون از خانه بزنید! با فشردن گوشه پایین سمت راست صفحته به منوی پوکمون های نزدیک دست رسی می یابیید. در این منو تا حداکثر 9 تا از پوکمون هایی که نزدیک به محل کنونی شما هستند به ترتیب فاصله لیست شده اند. پوکمون هایی که در این لیست رنگی اند را قبلا گرفته اید، اما آن هایی که سیاه اند، هنوز وارد لیست پوکمون های شما نشده اند.

در این منو در زیر هر پوکمون تعداد مشخصی رد پا درج شده. هر چه این تعداد بیشتر باشد، فاصله شما هم با آن پوکمون بیشتر است. در واقع پیدا کردن پوکمون ها شبیه به همان بازی ای است که در آن چیزی را قایم می کردند و شما باید با توجه به شدت ضربات آن را پیدا می کردید (اگر اسم این بازی را می دانید، در بخش نظرات ذهن ما را از دغدغه یافتن آن نجات دهید!). ان قدر باید بچرخید تا بالاخره پیدا شان کنید. البته پوکمون ها موجوداتی (نسبتا!) باهوشند و همواره یک جا نمی مانند. حتی برخی از پوکمون های کمیاب تر اگر ببینند بازیکنی به ان ها نزدیک شود، سریعا فرار می کنند. در این صورت باید سریع عمل کنید و با نهایت سرعت به سمت شان بدوید.

نکته جالب در مورد پوکمون گو این است که تنها شما نیستید که به دنبال پوکمون ها می گردید. شاید چندین بازیکن دیگر هم همان پوکمونی را هدف گرفته باشند که شما می خواهید پیدایش کنید. برای مثال پارکی را فرض کنید که مردم دیوانه وار زیر و خمش را برای پیدا کردن یک موجود خیالی جست و جو می کنند! ویژگی های اجتماعی و رقابتی پکمون گو می تواند بسیار جذاب و مفرح باشد.

اما برای حرکت درست به سمت پوکمون ها، باید این گونه عمل کنید. احتمالا 4 قدم زیر برای پیدا کردن پوکمون ها کاملا ساده لوحانه است و فکر هر کسی می رسد! با شما موافقیم، اما برای کامل بودن راهنما آن را ذکر می کنیم.

 1. در مسیر مستقیم حرکت کنید، اگر تعداد رد پا ها کاهش یافت به حرکت در همین مسیر ادامه دهید.
 2. هر کجا دیدید که تعداد رد پاها زیاد می شود 180 درجه بچرخید و جهت مخالف قبل حرکت کنید.
 3. دو مرحله بالا را تکرار کنید تا به نقطه میانه ای برسید. حال 90 درجه به چپ یا راست بچرخید.
 4. مجددا مراحل یک و دو را تکرار کنید تا در مسیر درست به سمت پوکمون تان قرار بگیرید.

حال که پوکمون ها را پیدا کردیم باید چه کنیم؟

چگونه پوکمون بگیریم

Pokemon-GO[1].jpg

 

گرفتن این موجودات اصلا پیچیده نیست، کافی است توپ خود را به سمت آن ها پرتاب کنید. در بالای سر هر پوکمون دو عدد درج شده اند. HP نوار سلامتی آن هاست و CP قدرت آن پوکمون را مشخص می کند.

هنگامی که پوکمونی را مشاهده می کنید، حلقه ای به دور وی خواهید دید. رنگ حلقه، سختی گرفتن آن پوکمون را مشخص می کند. گرفتن پوکمون هایی با حلقه سبز کاری ندارد. برای گرفتن آن هایی که حلقه شان زرد است باید بیشتر تلاش کنید و برای به دام انداختن پوکمون های قرمز، باید تمامی مهارت تان را به کار بگیرید.

برای پرتاب توپ به سمت پوکمون، انگشت خود را روی توپ نگه دارید. حلقه شروع به کوچک تر شدن می کند. هر چه شعاع حلقه کوچک تر باشد، شانس بیشتری برای گرفتن آن پوکمون خواهید داشت. پس صبر کنید که حلقه به کوچک ترین اندازه اش برسد. گرچه گرفتن پوکمون های سبز رنگ راحت تر از این حرف ها است و به راحتی می توانید هنگامی که حلقه به کوچک ترین حد خود رسیده توپ را پرتاب کنید، اما برای گرفتن پرکمون های قرمز رنگ، کار دشواری پیش رو خواهید داشت.

تعویض توپ تان می تواند از سختی گرفتن برخی از پوکمون ها بکاهد. در حقیقت سختی به دام انداختن پوکمون ها به توپی که در اختیار دارید وابسته است. توپ تان را عوض کنید تا شاید حلقه قرمز دور پوکمونی که قصد شکارش را دارید سبز شود. برخی پوکمون ها هم هستند که مقدار CP شان با علامت سوال مشخص شده. بهتر است بیخیال گرفتن این پوکمون شوید و هنگامی که تجهیزات تان به اندازه کافی قوی شد شانس تان را دوباره بیازمایید.

توپ هایی که در اختیار دارید نامتناهی نیستند. شما کارتان را با 50 توپ آغاز خواهید کرد و با هر پرتابی یک توپ از دست تان خواهد رفت. پس باید سعی کنید تا حد ممکن دقت نشانه گیری تان را افزایش دهید. می توانید با مراجعه به PokeStiops ها توپ جمع کنید. لول اپ شدن هم به تعداد توپ هایی که در اختیار دارید می افزاید و به عنوان راه حل آخر هم می توانید با پول حقیقی خود این توپ ها را تهیه کنید.

باز کردن تخم پوکمون

pokemon

پیدا کردن پوکمون ها و گرفتن شان در محیط اطراف تنها روش ممکن برای دست یابی به این موجودات نیست. بازیکنان قادرند تخم های آن ها را هم بیابند و باز کنند. برای پیدا کردن تخم پوکمون، باید به Pokestop ها سر بزنید. اگر تخمی گیرتان نمی آید استقامت داشته باشید. مدام بیرون بروید و دوباره داخل شوید تا نهایت یک تخم پاداش بگیرید.

برای باز کردن تخم ها باید از ماشین پوکمون کشی (چیزی مثل همان جوجه کشی خودمان!) استفاده کنید. در اول بازی یکی از همین ماشین ها با استفاده نامحدود به شما داده می شود. اما متاسفانه این دستگاه قادر است در هر زمان یک تخم را پوکمون کشی کند. با این حال شما قادرید به روش های مختلفی، باز هم ماشین های پوکمون کشی بدست بیاورید. می توانید آن ها را از فروشگاه بازی بخرید و یا با لول اپ شدن پاداش شان بگیرید. البته این ماشین ها دیگر نامحدود نیستند و تنها قادرند سه تخم پوکمون را باز کنند.

پس از قرار دادن تخم ها در این ماشین ها برای باز کردن شان باید مسافتی خاص را بپیمایید! سه گونه تخم در بازی وجود دارند و برای باز کردن معمولی ترین شان باید 2 کیلومتر حرکت کنید. بزرگ ترین آن ها 5 کیلومتر حرکت می طلبند و برای باز کردن کم یاب ترین تخم ها باید مسافتی 10 کیلومتری را را طی کنید. اگر حوصله پیاده روی ندارید، رانندگی هم کارتان را راه می اندازد! فقط باید دقت کنید که اپ پوکمون گو در حال اجرا باشد، در غیر این صورت وقت با ارزش خود را بی دلیل صرف پیاده روی در هوای آزاد کرده اید!

چگونه لول آموزش دهنده مان را بالا ببریم

pokemon

هر چه که لول آموزش دهنده تان افزایش یابد، آیتم ها و تجهیزات بهتری هم کسب خواهید کرد. سعی کنید هر چه سریع تر خود را به لول 5 برسانید تا بتوانید پوکمون های تان را در Gym ها آموزش دهید. هر چه هم که لول تان بالا تر باشد، به پوکمون های بیشتر بر می خورید و قادر به گرفتن پوکمون های قوی تر خواهید بود.

برای رفتن به سطح بالاتر، باید مقدار مشخصی امتیاز تجربه کسب کنید. عدد هر لولی با مقدار امتیازی که باید برای گذراندن آن کسب کنید رابطه مستقیم دارد. برای مثال اگر لول یک هستید، برای رفتن به لول 2 باید 1000 امتیاز جمع کنید. در لول 2 این مقدار به 2000 افزایش می یابد و در لول 3 هم طبق همین الگو باید با فعالیت های مختلف 3000 امتیاز کسب کنید.

اما راه های مختلفی که برای کسب امتیاز وجود دارند این ها هستند:

 • گرفتن پوکمون – 100 امتیاز
 • گرفتن پوکمون جدید – 500 امتیاز
 • پرتاب کاتدار – 10 امتیاز
 • پرتاب خوب – 10 امتیاز
 • پرتاب عالی – 50 امتیاز
 • پرتاب فوق العاده – 100 امتیاز
 • سر زدن به Pokestop ها – 50 امتیاز
 • نبرد با دیگر آموزش دهنده در باشگاه ها – 100 امتیاز
 • پیروزی بر دیگر آموزش دهنده ها در باشگاه ها – 150 امتیاز
 • پیروزی بر یک پوکمون در باشگاه ها – 50 امتیاز
 • باز کردن تخم پوکمون – 200 امتیاز
 • تکامل دادن یک پوکمون – 500 امتیاز

هنگام گرفتن پوکمون ها، اجازه دهید که حلقه دور او کوچک تر و کوچک تر شود، در این صورت امتیازی هم که با پرتاب دقیق به سمت او دریافت خواهید کرد به مراتب بیشتر خواهد شد. پرتاب توپ به شکل کاتدار با امتیاز بیشتری همراه است. پس سعی کنید توپ ها را قبل از پرتاب در دایره ای کوچک اندکی بچرخانید.

چگونه لول پوکمون ها را افزایش دهیم

pokemon

اگر هنوز مردد هستید که قدرت کدام یک از پوکمون های تان را ارتقا ببخشید، به CP های شان توجه کنید. اصولا پوکمون با CP بیشتر، باید اولویت اول شما برای لول اپ باشد. برای افزایش قدرت وی نیاز به Stardust و Pokemon Candy برای آن نوع پوکمون خاص دارید و هر بار هم که لول وی را ارتقا ببخشید، CP اش افزایش خواهد یافت.

Stardust را می توان برای ارتقا هر پوکمونی استفاده کرد. این آیتم را می توانید با گرفتن پوکمون ها و باز کردن تخم ها بدست بیاورید. اما Pokemon Candy را علاوه بر این دو راه، می توان با فرستادن پوکمون ها به سمت پروفسور ویلو هم گرفت. اگر پوکمونی را به نزد ویلو بفرستید به صورت دائم وی را از دست خواهید داد. بهتر است اگر چندین پوکمون از یک نوع یکسان دارید، قوی ترین شان را نگه دارید و بقیه را به ویلو ببخشید.

برای Evolve کردن هر پوکمون نیاز به شیرینی متناسب با همان نوع پوکمون دارید. برای مثال اگر مایلید Charmander خود را Evolve کنید، باید مقداری Charmander Candy جمع کنید. پس در محیط پیرامون تان فقط دنبال این نوع پوکمون ها بگردید و ضعیف ترین آن ها را به نزد ویلو بفرستید تا Candy هایی برای ارتقا چارماندر قوی ترتان بگیرید.

باشگاه ها و تیم ها

pokemon

به محض این که به لول 5 برسید، بازی تازه شروع می شود. نزدیک ترین Gym را روی نقشه پیدا کنید و به سمت آن رهسپار شوید.

اول هم از همه، باید عضو یکی از سه تیم موجود شوید. دقت کنید که پس از انتخاب، دیگر نمی توانید تیم تان را تغییر دهید، پس با سایر دوستان تان هماهنگ کنید تا همگی تان به یک تیم بپیوندید. پس از انتخاب تیم تان، می توانید در باشگاه هایی که توسط تیم تان فتح شده با پوکمون تان تمرین کنید و یا سعی کنید سایر باشگاه ها را از تسلط تیم های دیگر خارج کنید. اگر باشگاهی متعلق به هیچ تیمی نباشد، می توانید خودتان را به عنوان رهبر آن باشگاه برگزینید.

در حال حاضر، امکان مبارزه با دوستان تان وجود ندارد و باید تا به روز رسانی های بعدی صبر کنید. اگر مایلید به هر نحوی که شده پوکمون های خود را در برابر پوکمون های دوستان تان بیازمایید، باید در تیم های متفاوت عضو شوید. اما اگر می خواهید در کنار یکدیگر از باشگاه ها دفاع کنید، با یکدیگر هماهنگ کنید و به تیمی یکسان بپیوندید.

لول باشگاه ها به امتیازات پرستیژی که کسب کرده اند بستگی دارد. این امتیاز با برد در نبرد با سایر تیم ها بدست می آید و با باخت از دست می رود. هر چه هم پرستیژ باشگاهی بیشتر باشد آموزش دهنده های بیشتری می توانند با پوکمون های شان از آن دفاع کنند. اما چه آموزش دهنده هایی صلاحیت دفاع از هر باشگاه را دارند؟ آن هایی که مقدار CP پوکمون شان در مقابل دیگر اعضای باشگاه بیشتر باشد. در هر باشگاه نهایتا 10 پوکمون جای می گیرد.

برای تصاحب باشگاه ها، باید سطح پرستیژ آن ها را به صفر رساند. در این صورت آموزش دهنده ای از تیمی دیگر می تواند باشگاه را تصاحب کند.

دقت کنید که پوکمون هایی که مسئول دفاع از باشگاه می شوند، تا شکست آن باشگاه به نزد آموزش دهنده های شان باز نمی گردند. بنابراین همواره گماردن قوی ترین پوکمون تان به عنوان مدافع باشگاه کار چندان عاقلانه ای نیست. تا زمانی هم که پوکمون تان در باشگاه بماند، می توانید هر بیست ساعت از پاداشی تحت نام مدافع که شامل استارداست و سکه های مجانی است بهره مند شوید.

مبارزه با پوکمون ها

pokemon-go-gym-600x345[1].jpg

برای تصاحب یک باشگاه باید استراتژی های خاص خود را داشته باشید. اگر بدون تحقیق به یک باشگاه حمله کنید شانس چندانی برای پیروزی نخواهید داشت. ببینید که چه آموزش دهنده هایی از باشگاه دفاع می کنند. برای این امر هم حتما نیازی نیست که خودتان به آن باشگاه سر بزنید. نقشه را باز کنید، آیکن منتسب به آن باشگاه را بفشارید تا اطلاعاتی در مورد پوکمون های محافظش کسب کنید.

حال باید پوکمون های تان را آماده نبرد کنید. تیم مهاجم حداکثر می تواند 6 پوکمون داشته باشد و برای پیروزی باید تمامی آموزش دهنده های مدافع باشگاه را شکست دهد.

پوکمون ها می توانند به دو شیوه به حریفان شان حمله کنند. با ضربات عادی و مخصوص. برای وارد کردن ضربات عادی، کافی است یک ضربه به پوکمون تان بزنید. با هر ضربه عادی، نوار حمله مخصوص تان پر می شود. پس از پر شدن این نوار اگر انگشت تان را روی پوکمون تا نگه دارید، وی ضربه ای سهمگین به حریفش وارد می کند.

البته مبارزات در گو تنها به کوباندن انگشت های تان روی صفحه نمایش خلاصه نشده، بلکه شما باید حملات پوکمون حریف را هم جاخالی دهید. با کشیدن انگشت تان به راست و یا چپ پوکمون به این جهات جاخالی می دهد.

در ایران به خاطر برخی محدودیت ها، کامیونیتی پوکمون گو آن طور که باید و شاید رشد نکرده. ما هم می دانیم که تجربه این بازی در ایران کار چندان راحتی نیست، اما سعی داشتیم با معرفی آن، نهایت سعی مان را بکنیم تا بازیکنان بیشتری شانسی به این بازی بدهند و کامینیونیتی بازی در کشورمان بیشتر رشد کند. اگر شما یکی از مخاطبین این بازی هستید، در بخش نظرات تجارب خودتان را با ما در میان بگذارید.

 

 

کد خبر: 243 | 12:00، 1395-04-29 نسخه چاپی ارسال به

افزودن دیدگاه جدید

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.