امکانات جدید واتساپ

امکانات جدید واتساپ

در میان پیامرسان‌های خارجی،واتساپ نام درخشانی به شمار میرود. پس از اینکه این پیامرسان توسط فیسبوک خریداری شد توجه زیادی به بهبود و ایجاد امکانات جدید در آن شد، که در نتیجه آن شاهد بیش از 1 میلیارد بار دانلود در گوگل پلی بودیم.

در این مقاله قصد داریم تا امکانات جدید پیامرسان واتساپ را برای شما همراهان عزیز عصرپایش معرفی کنیم.

 

تماس های صوتی و تصویری گروهی

تماس های صوتی و تصویری واتساپ کاملا رایگان هستند و تنها حجم اینترنت شما را مصرف می کنند. در نسخه جدید واتساپ برای گوشی های اندرویدی و آیفون، تماس های صوتی و تصویری به دو نفر محدود نمی شوند. بلکه می توانید با حداکثر سه نفر دیگر در آن واحد به صورت صوتی یا تصویری تماس بگیرید.

برای این که یک تماس گروهی را آغاز کنید، ابتدا باید یک تماس دونفره برقرار کنید. بعد از این که تماس اول برقرار شد،  در بالا و سمت راست صفحه آیکون آدمک را بزنید. حالا لیستی از کانتکت های شما نمایش داده می شود. می توانید از این لیست یک نفر دیگر را انتخاب کنید. دقت کنید که امکان انتخاب دو نفر به صورت همزمان وجود ندارد. بنابراین اگر می خواهید یک تماس چهار نفره داشته باشید، باید این مرحله را دو بار تکرار کنید.

 

امکانات گروه ها

در نسخه جدید واتساپ برای گروه ها امکانات جدید در نظر گرفته شده است:

Catch-up: در نسخه جدید واتساپ، اگر در گروه کسی شما را منشن کرده باشد، علامت @ و تعداد دفعاتی را که منشن شده اید، در پایین و سمت راست صفحه خواهید دید. با ضربه زدن روی علامت @ مستقیماً به کامنتی که شما را منشن کرده می رسید.

جلوگیری از اد شدن به گروه: در واتساپ کاربران برای این که شما را به یک گروه اد کنند، نیازی به تایید شما ندارند. اما در نسخه جدید واتساپ اگر شما یک گروه را ترک کنید، ادمین ان گروه نمی تواند شما را مجدداً به ان گروه اضافه کند.

 

مشاهده فضای اشعال شده توسط چت ها

WhatsApp-01.jpg

اگر می خواهید فضای اشغال شده توسط اپلیکیشن واتساپ را ازاد کنید، یکی از راه ها این است که پت های خود با دیگران را پاک کنید.  نسحه جدید واس اپ می توانید فضای اشغال شده توسط چت ها را ببینید.

برای این کار به منوی واتساپ بروید و settings را انتخاب کنید. سپس Data and Storage را بزنید و در منوی بعدی Storage Usage را انتخاب کنید. در اینجا لیستی از چت های شما و فضایی که هر چت اشغال کرده است، نمایش داده می شود. با انتخاب هر چت می توانید گزینه های بیشتری را ببینید و مدیریت کنید.

 

به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی

WhatsApp-02.jpg

اگر می خواهید به سوال «کجایی؟» جواب بدهید، به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی بهترین راه است! برای این کار به صفحه چت بروید و آیکون گیره کاغذ را بزنید. از گزینه های موجود، Location را بزنید و پس از باز شدن نقشه، Share Live Location را بزنید. می توانید موقعیت خود را برای ۱۵ دقیقه، ۱ ساعت و یا ۸ ساعت به اشتراک بگذارید.

دقت کنید که اگر Share Location را انتخاب کنید، موقعیت مکانی شما در همان لحظه به اشتراک گذاشته می شود.

 

انتشار status

اگر از اسنپ چت یا اینستاگرام استفاده کرده باشید، استاتوس واتساپ برای شما چیز جدیدی نیست. استاتوس واتساپ یک پیام در قالب فیلم، عکس یا گیف است. تمام کسانی که شماره شما را دارند، این پیام را می بینند. استاتوس های واتساپ در تب سمت راست چت ها نمایش داده می شوند و از زمان انتشار تا ۲۴ ساعت قابل مشاهده هستند. هر کاربر می توانید در یک روز چند استاتوس آپلود کند.

اگر می خواهید برای واتساپ خود استاتوس بسازید، واتساپ را باز کنید. به تب استاتوس بروید و My Status را بزنید. حالا می توانید با استفاده از دوربین اصلی یا جلویی گوشی عکس یا فیلم (تا ۴۵ ثانیه) بگیرید. به علاوه می توانید از عکس های گالری گوشی انتخاب کنید. در مرحله بعدی می توانید عکس را ویرایش کنید و یا برای آن ایموجی بگذارید.

درست مانند اسنپ چت با اینستاگرام می توانید بفهمید که چه کسانی استاتوس شما را دیده اند. به علاوه کسانی که استوری شما را می بینند، می توانند به آن جواب بدهند.

اگر می خواهید به استاتوس بعدی (یا قبلی) بروید، روی لبه سمت راست (یا چپ) صفحه ضربه بزنید. اگر نمی خواهید استاتوس بعدی را ببینید، صفحه را به سمت چپ بکشید. اگر می خواید برای یک استاتوس کامنت بگذارید، هنگام نمایش ان صفحه را به بالا بکشید.

می توانید استاتوس خود را فقط با یک نفر و یا با یک گروه که عضو آن هستید، به اشتراک بگذارید. اما اگر استاتوس شما پابلیک باشد، تمام کسانی که شماره شما را دارند، آن را خواهند دید. به علاوه می توانید آن را با همه جز یک یا چند نفر به اشتراک بگذارید.

 

نوشتن متن برجسته، ایتالیک یا خط‌دار

WhatsApp-03.jpg

واتساپ چند سال پیش این قابلیت را معرفی کرد اما هنوز بسیاری از کاربران از وجود آن خبر ندارند. این ترفند واتساپ بدین شرح است که با گذاشتن علامت‌های مخصوص در ابتدا و انتهای متن‌های موردنظر، می‌توانید شکل و شمایل آن‌ها را تغییر دهید. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید پیام موردنظر «برجسته» (Bold) باشد، باید در ابتدا و انتهای آن نشان ستاره تایپ کنید؛ مثلا بنویسید *سلام*. برای ایتالیک کردن بنویسید _سلام_ و برای خط‌دار کردن هم متن را موردنظر را به صورت ~سلام~ تایپ کنید. اگر می‌خواهید متن‌ها از فونت «تک‌فاصله» (monospace) بهره ببرند، قبل و بعد از متن سه بار علامت ‘ را تایپ کنید که در نهایت بدین‌صورت می‌شود: ’’’سلام’’’.

 

کاهش مصرف اینترنت تماس واتساپ

WhatsApp-04.jpg

تماس‌های صوتی و تصویری واتساپ حجم زیادی از اینترنت را مصرف می‌کنند ولی با بهره‌گیری از این ترفند واتساپ می‌توان حجم مصرفی این تماس‌ها در هنگام اتصال به اینترنت موبایل را کاهش داد. برای انجام این کار در بخش Setting روانه‌ی قسمت Data and storage usage شوید و در پایین آن می‌توانید گزینه‌ی Low data usage را مشاهده کنید که با فعال کردن آن، مصرف اینترنت موبایل در هنگام تماس‌های صوتی و تصویری واتساپ کاهش می‌یابد.

 

درخواست اطلاعات اکانت در واتساپ جدید

WhatsApp-05.jpg

همانند فیسبوک و توییتر، واتساپ جدید هم به کاربرانش اجازه می‌دهد که در یک فایل ZIP اطلاعات اکانت و تنظیمات آن را دریافت کنند. البته این فایل حاوی پیام‌ها نیست و شامل عکس پروفایل، نام گروه‌ها و دیگر موارد مشابه است. برای این ترفند واتساپ باید در بخش Setting به قسمت Account و سپس Request account info مراجعه کنید و سپس بر گزینه request report ضربه بزنید. انجام این فرایند حدود دو تا سه روز به طول می‌انجامد و اگر در این مدت اکانت را پاک کنید، شماره یا گجت را تغییر دهید، این فرایند لغو می‌شود.

 

ایمیل کردن محتوای چت‌ها

WhatsApp-06.jpg

در واتساپ علاوه بر ذخیره‌ی تاریخچه‌ی چت‌ها در فضای ابری، می‌توان محتوای آن‌ها را به خود یا دیگران ایمیل کرد. برای این ترفند واتساپ ابتدا به بخش Setting و سپس Chats و در نهایت Chat history مراجعه کنید و سپس بر export chat ضربه بزنید. با این کار می‌توانید تاریخچه مربوط به مخاطب یا گروه موردنظر را انتخاب و سپس آن را ایمیل کنید.

 

فعال کردن تایید هویت دومرحله‌ای

WhatsApp-07.jpg

به‌صورت پیش‌فرض، برای استفاده از واتساپ باید شماره موبایل خود را وارد کنید تا یک پین به گوشی شما فرستاده شود. اما اگر می‌خواهید امنیت اکانت خود را افزایش دهید، بهتر تایید هویت دومرحله‌ای را هم فعال کنید. برای این کار، از بخش Setting و Account وارد قسمت Two-step verification شوید. در این قسمت می‌توانید یک کد ۶ رقمی را انتخاب کنید و در هنگام استفاده از اکانت واتساپ در گجت جدید، از شما خواسته می‌شود این کد موردنظر را وارد کنید. در ضمن باید آدرس ایمیل خود را هم تایپ کنید تا در مواقع فراموشی این کد، عدد موردنظر به ایمیل شما فرستاده شود.

 

غیرفعال کردن تیک آبی خوانده شدن

WhatsApp-08.jpg

برای کاربرانی که چندان اهل استفاده از واتساپ نیستند باید بگوییم که این تیک آبی نشان‌دهنده‌ی خوانده شدن پیام است. اگر می‌خواهید کسی از خوانده شدن پیام‌های ارسالی به شما خبردار نشود، ابتدا به Setting و Account و سپس Privacy مراجعه کنید و در نهایت گزینه Read receipts را غیرفعال کنید. البته توجه داشته باشید که با غیرفعال کردن این قابلیت، شما هم دیگر نمی‌توانید از خوانده شدن پیام‌هایتان خبردار شوید.

 

مشاهده نام خواننده‌های پیام‌های گروهی

WhatsApp-09.jpg

اگر اهل ارسال پیام‌های گروهی هستید، با این ترفند واتساپ می‌توانید خواننده‌های پیام موردنظر را پیدا کنید. برای این کار ابتدا پیام مذکور را انتخاب کنید و بعد از ضربه بر آیکون سه نقطه عمودی، گزینه‌ی info را انتخاب کنید.

 

غیرفعال کردن قابلیت last seen

WhatsApp-10.jpg

فعال بودن قابلیت last seen باعث می‌شود که مخاطبین شما از آخرین باری که به واتساپ مراجعه کرده‌اید، خبردار شوند. برای غیرفعال کردن این مشخصه، ابتدا در بخش Setting به Account و سپس Privacy مراجعه کنید. در این قسمت بر بخش Last Seen ضربه بزنید و در این بخش می‌توانید تنظیمات موردنظر خود را لحاظ کنید.

 

نوتیفیکیشن شخصی‌سازی‌شده برای مخاطبین

WhatsApp-11.jpg

اگر همواره پیام‌های متعددی را در واتساپ دریافت می‌کنید، پس احتمالا برای اینکه از شر نوتیفیکیشن‌های پیاپی خلاص شوید، آن‌ها را غیرفعال می‌کنید. اما خوشبختانه به لطف این ترفند واتساپ می‌توانید نوتیفیکیشن‌های شخصی‌سازی‌شده برای مخاطبین موردنظر خود تعریف کنید. برای این کار وارد صفحه چت با مخاطب مذکور شوید و بعد از ورود به پروفایل مخاطب، گزینه‌ی custom notifications را انتخاب کنید. با این کار وارد یک منو می‌شوید و بعد از فعال کردن گزینه use custom notifications می‌توانید مواردی مانند صدای نوتیفیکیشن، نوع ویبره و حتی رنگ LED را با توجه به سلیقه خود تغییر دهید.

 

استفاده از واتساپ در کامپیوتر

WhatsApp-12.jpg

برای استفاده از واتساپ در کامپیوتر، می‌توانید نسخه‌ی دسکتاپ آن را دانلود کنید یا اینکه از نسخه وب آن بهره ببرید. در هر دو حالت برای شروع کار یک QR code به نمایش درمی‌آید و با باز کردن واتساپ موجود در گجت و ضربه زدن بر آیکون سه نقطه عمودی، روانه‌ی WhatsApp Web می‌شوید و سپس QR code reader را باز کنید. بعد از این کار دوربین گوشی را به سمت QR code به نمایش درآمده در کامپیوتر بگیرید تا بتوانید از این نسخه‌ها استفاده کنید. متأسفانه استفاده از این نسخه‌ها وابسته به گوشی است و حداقل برای شروع استفاده از این نسخه‌ها باید واتساپ موجود در گجت فعال باشد.

 

ثبت‌نام برای استفاده از نسخه بتا

WhatsApp-13.jpg

برای اینکه هرچه سریع‌تر ویژگی‌های جدید واتساپ در دسترس شما قرار بگیرد، باید برای نسخه‌ی بتای آن ثبت‌نام کنید. برای این کار، به پایین صفحه واتساپ در گوگل پلی مراجعه کنید و بر گزینه‌ی I’m in ضربه بزنید. با این کار و سپس آپدیت کردن واتساپ، اپلیکیشن شما تبدیل به نسخه بتا می‌شود. هر وقت هم که خواستید از این نسخه خارج شوید و از نسخه معمولی استفاده کنید، در همین بخش بر گزینه‌ی leave ضربه بزنید و فرایند قبلی را تکرار کنید. البته گاهی اوقات به دلیل پر شدن ظرفیت کاربران نسخه بتا، نمی‌توان چنین کاری را انجام داد.

 

5 ویژگی جدید که در راه هستند!

دارک مود

WhatsApp-14.jpg

قبلا در اپلیکیشنهای دیگری مانند مسنجر فیسبوک، توِئیتر، تلگرام و ... شاهد دارک مود یا همان تم‌تیره بوده‌ایم. خوشبختانه نوبت به واتساپ هم رسیده و به زودی شاهد این ویژگی در آپدیت‌های جدید، هستیم. خوب اسات که بدانید استفاده از دارک مود علاوه بر اینکه چشمان شما را کمتر اذیت میکند(خصوصا هنگام استفاده در شب)، باعث مصرف کمتر باطری گوشی شما میشود.

 

QR Code
برای اضافه کردن یک مخاطب جدید به واتساپ، باید شماره تلفن آن فرد را ذخیره کنیم که این کار کمی زمان‌بر و سخت بود. به همین منظور در آپدیت‌های جدید شاهد QR Code هستیم تا به وسیله اسکن کردن کد فرد مورد نظر، بتوانیم به راحتی با آن به چت و گفتگو بپردازیم.

 

Touch ID

اهمیت امنیت در فضای مجازی بسیار مهم است. به همین جهت تیم فنی و امنیتی واتساپ، میخواهند در آپدیت‌های بعدی قابلیتی را فعال کنند تا بتوانید با اثر انگشت خود برنامه واتساپ را باز کنید. البته بسیار واضح است که موبایل شما باید از نظر سخت افزاری دارای این قابلیت باشد. همچنین گفته شده که کاربران آیفون میتوانند هم از Touch ID و هم از Face ID برای باز کردن واتس‌اپ استفاده کنند.

 

مرتب‌ سازی مخاطبین بر اساس بیشترین گفتگو

اگر همیشه این مشکل را داشتید که به دنبال گفتگوی خود با مخاطب خاص خود بگردید، باید بگوییم که نگرانی شما به زودی رفع میشود. گفته میشود که در آپدیت جدید واتساپ مخاطبینی که با آنها بیشترین گفتگو را دارید، در بالای لیست چت‌ها و گفتگوهای شما قرار میگیرند.

 

پیامهای ناپدید شونده

WhatsApp-15.jpg

قبلا شاهد این ویژگی در تلگرام بودیم و هم اکنون نوبت به واتساپ رسیده است. همانطور که میدانید این قابلیت بیشتر در ارسال عکس و متن کاربرد دارد و شیوه کار آن به این شکل است که شما میتوانید زمان مشخصی برای نمایش آن پیام تعیین کنید و بعد از اتمام زمان معین، پیام به صورت خودکار از بین میرود. 

کد خبر: 2775 | 15:00، 1398-07-17 نسخه چاپی ارسال به

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.