علت ارور ۵۰۹ سایت چیست و چگونه رفع میشود؟

علت ارور ۵۰۹ سایت چیست و چگونه رفع میشود؟

علت ارور ۵۰۹ سایت چیست و چگونه رفع میشود؟

مواجه شدن با هر اروری در هنگام مشاهده سایت، چه برای بیننده و چه مدیر سایت ناخوشایند خواهد بود. یکی از ارور هایی که ممکن است با آن رو به رو شوید، ارور ۵۰۹ می باشد. امروز قصد داریم تا ارور ۵۰۹ Bandwidth Limit Exceeded سایت را معرفی کنیم و نحوه رفع کردن آن را هم بررسی کنیم.

 

دلیل پیغام خطای ۵۰۹ Bandwidth Limit Exceeded چیست؟

ارور ۵۰۹ از آنجایی که می تواند نمایش وبسایت را برای بازدید کننده به صورت کلی قطع کنند، خطای قابل توجهی محسوب می شود. دلایل این خطا عمدتا به سرور مربوط می شود و رفع آن باید توسط مدیران سایت صورت گیرد. در نتیجه اگر شما فقط بازدید کننده سایت هستید، نمی توانید این مشکل را رفع کنید اما می توانید آن را به مدیران سایت گزارش دهید.

 

ارور ۵۰۹ سایت چیست؟

ارور ۵۰۹ چیست؟ ارور ۵۰۹ یک خطای سمت سرور می باشد و معمولا به صورت Error 509 – Bandwidth Limit Exceeded بری بازدید کنندگان نمایش داده می شود. این خطا به استفاده بیش از محدوده پهنای باند (Bandwidth) و به اتمام رسیدن ظرفیت مشخص شده از سمت هاست اشاره دارد.

1-Error-509-e1570142834848.jpg

اگر شما برای میزبانی سایت خود، پلن محدود خرید کرده باشید، مقدار محدود و مشخص شده ای به عنوان پهنای باند به صورت ماهانه به شما و سایت شما تخصیص داده می شود. بنابراین اگر میزان پهنای باند مصرفی به حد مشخص شده برسد، این ارور نمایش داده می شود. بسته به طرح معمولا میزان پهنای باند به صورت ماهانه شارژ می شود.

 

پهنای باند سایت یا هاست چیست؟ دلیل ارور ۵۰۹

حال ممکن است در زمان مشاهده ارور ۵۰۹ و آشنایی با دلیل آن، این سوال برای شما ایجاد شود که اصلا پهنای باند یا Bandwidth چیست؟ میزان پهنای باند برای سایت و هاست را می توان به عنوان حداکثر مقدار داده ای که می توان در یک بازه منتقل شود، تعریف کرد. البته باید توجه داشته باشید که مقدار پهنای باند را با ترافیک سایت اشتباه نگیرید.

در هنگام خرید هاست و سرور برای میزبانی سایت، بسته به هزینه شما مقداری ترافیک ماهانه و پهنای باند مشخصی در اختیار شما قرار می گیرد. ترافیک میزان داده ای است که در آن کاربران از سایت شما دانلود یا آپلود می کنند. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید که اداره آب برای شما یک انشعاب خط لوله قرار داده است. بسته به اندازه لوله و فشار، شما می توانید مقدار مشخصی آب در هر ثانیه از لوله دریافت کنید. در صورتی که لوله محدود باشد (جنس فلزی و..)، نمی توان مقدار عبوری را از حداکثر آن افزایش داد. به طور مثال می توانید در هر ثانیه ۲۰ لیتر آب از لوله بگیرید. اما اداره آب حجمی را هم مثلا ۱۵۰۰۰ هزار متر مکعب به شما تخصیص می دهد. میزان خروجی آب (۲۰ لیتر در ثانیه) در اینجا به مثال پهنای باند و میزان حد مصرف (۱۵۰۰۰ متر مکعب) به مثال ترافیک مصرفی می باشد.

2-Error-509.jpg

بنابراین پهنای باند همراه همراه ترافیک مصرف شده و هنگامی که سایت به حد ظرفیت پهنای باند خود رسید، ارور ۵۰۹ ظاهر می شود. وبسایت های پربازدید به پهنای باند بالایی نیازمند هستند.

رفع ارور ۵۰۹ سایت، حل مشکل ۵۰۹ Bandwidth Limit Exceeded سایت

این ارور می تواند بسیار مهم باشد. علاوه بر اتلاف هزینه و از دست دادن بازدید، از دیدگاه SEO نیز دچار مشکل می شوید. اگر سایت به مدت طولانی در این وضعیت بماند، موتور های جستجو آن را غیر فعال شناسایی کرده و موقتا از لیست آن ها حذف می شوید.

3-Error-509.jpg

معمولا برای حل مشکل ۵۰۹ سایت دو راه حل دارید:

از مدیر هاست بخواهید که ظرفیت پهنای باند شما را افزایش دهد.

پلن خود را به صورت کلی تغییر و ارتقا دهید و از پهنای باند نامحدود استفاده کنید.

شما بسته به بودجه خود، وضعیت سایت و پیش بینی و محاسبه پهنای باند، می توانید یکی از این راه ها را انجام داده و مشکل ارور ۵۰۹ را رفع کنید.

 

محاسبه پهنای باند سایت برای رفع ارور ۵۰۹

پیش بینی پهنای باند مورد نیاز دشوار است. اما به صورت حدودی می توانید از یک راه تخمینی استفاده کنید. ابتدا موارد زیر را محاسبه کنید.

APS: میانگین اندازه حجم صفحه بر مبنای KB

ANDV: میانگین تعداد بازدید کنندگان روزانه

ANPV: میانگین تعداد بازدید صفحه در روز برای هر بازدید کننده

سپس آن ها را در فرمول زیر قرار دهید.

ANPV x APS x ANDV x 30

تعداد ۳۰ در بالا تعداد روز های یک ماه است. مقدار به دست آماده تقریبی است و بهتر است ۵۰ درصد را هم به آن اضافه کنید. شما حداقل به این مقدار پهنای باند ماهانه نیاز خواهید داشت.

 

منبع: انزل وب

کد خبر: 2777 | 16:00، 1398-07-17 نسخه چاپی ارسال به

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.