دامنه چیست؟ راهنمای خرید دامنه

دامنه چیست؟ راهنمای خرید دامنه

دامنه چیست ؟
دامنه یا دامنه نام منحصر به فردی است که برای شناسایی سایت های اینترنتی ( وب سایت ها ) مورد استفاده قرار میگیرد که از سه بخش کلی تشکیل میشود :

بخش اول دامنه یا  www
بخش اول یک دامنه نشان دهنده ماهیت دامنه هست برای مثال www مخفف World Wide Web می باشد .

بخش دوم نام دامنه یا  Domain Name
بخش دوم همان عنوان brand و یا اسم تجاری وب سایت است که شخصی که صاحب دامنه است، آن را انتخاب میکند .

بخش سوم پسوند و یا Top-Level Domain
بخش سوم که اکثر ما با عنوان پسوند می شناسیم به اصطلاح دامنه سطح بالا TLD و یاTop-Level Domain  نامیده میشود .  پسوند دامنه یا TLD نشان دهنده زمینه کاری و موقعیت جغرافیایی یک وب سایت است . در کل دو نوع TLD وجود دارد:
: CTLD یا Country Top-Level Domain که نشان دهنده موقعیت جغرافیایی وب سایت است برای مثال : دامنه هایی با پسوند ir نشان دهنده این هستند که این سایت ها در ایران مستقر هستند ! لیست مهمترین CTLD ها رو در پایین همین پست می توانید ملاحظه کنید
:GTLDیا Global Top-Level Domain در واقع به دامنه های جهانی گفته میشود . دامنه هایی با پسوند org , net , biz , info , com  و ...  همگی جزء GTLD ها به حساب می‌‎آیند .

چند دامنه در دنیا وجود دارد ؟

number-of-domains-2013.jpg

تا سال 1992 حدود 15 هزار دامنه com در اینترنت به ثبت رسید . در دسامبر سال 2009 این رقم به 192 میلیون دامنه رسید ! اغلب این دامنه ها با TLD یا پسوند com ثبت شده بودند . از 15 مارچ 2010 84 میلیون دامنه دیگر با پسوند com ثبت شده که از آنها 11.9 میلیون وب سایت های تجارت آنلاین ، 4.3 میلیون سایت تفریحی ، 3.1 میلیون وب سایت اقتصادی و 1.8 میلیون وب سایت ورزشی به وجود آمد ! در حال حاضر بیش از 246 میلیون دامنه در اینترنت ثبت شده!

چطور یک دامنه مناسب انتخاب کنیم ؟
برای انتخاب یک دامنه مناسب باید ابتدا چک کنید که آیا دامنه مورد نظر شما آزاد هست یا نه . فکر میکنم واضح باشد که شما نمی توانید همان دامنه‌ای را در اختیار داشته باشید که شخص دیگری قبلا خریده باشد . اغلب شرکت هایی که خدمات دامنه و سرور ارائه میدهند یک نرم افزار آنلاین هم دارند که شما با استفاده از آن می توانید دامنه مورد نظر خود را چک کنید تا ببینید که آیا کسی قبلا این دامنه را خریده یا نه . این نرم افزار آنلاین به شما امکان چک کردن همه TLD های قابل خرید برای ایرانی ها را میدهد . اما اگر می خواهید دامنه های بین المللی را چک کنید به آدرس Whois.com و برای چک کردن دامنه های ایرانی به آدرس whois.nic.ir مراجعه کنید . برای انتخاب دامنه باید به چند نکته بسیار مهم دقت کنید :

دامنه نشان دهنده برند و نوع فعالیت شماست 
توجه داشته باشید که دامنه در درجه اول نشان دهنده اسم تجاری و لقب شماست و از طرفی نوع فعالیت شما را مشخص میکند. پس کاملا آگاهانه دامنه را انتخاب کنید ! معمولا افراد حقیقی یا حقوقی ( شرکت ها و موسسات )وقتی میخواهند یک کار جدی در اینترنت انجام بدهند حداقل دامنه های اصلی مربوط به برندشان را میخرند. دامنه های مهم com و net و دامنه های مربوط به منطقه جغرافیایی مهم است. در 95درصد موارد وقتی یک نفر 3 تا TLD از یک نام را میخرد دیگر کسی پسوند دیگری از آن نام را نمیخرد چون نمیتواند به شهرت برسد!

از حروف صدا دار کمتر استفاده کنید !
یکی از نکات مهم این است که در زبان فارسی، بعد از هر حرف بی صدا یک حرف صدادار هم می‌آید و از آنجایی که خیلی از واژه های فارسی را با حرف انگلیسی میتوان چند مدل نوشت ، توصیه میشود اسمی را انتخاب کنید که کمترین تشابه املایی را داشته باشه ! مثلا حرف اوو رو میشود به سه شکل ooوouوu نوشت. در نتیجه بهتر است از حروف صداداری مانند اوو ، یی  تا حد امکان اجتناب کنید چون ممکن است بعدا مشکلاتی مربوط به برندسازی را به وجود بیاورد .

نامی متناسب با مخاطب خود انتخاب کنید 
ما به زبان فارسی صحبت می کنیم ! انتخاب اسم انگلیسی شما رو به عقب می‌اندازد ! اگر دقت کنید به ندرت میبینید سایت های ایرانی را که با اسم انگلیسی به جایی رسیده باشند ! ضمن اینکه برای شناخته شدن یک اسم انگیلیسی در کشوری که انگلیسی صحبت نمیکنند باید هزینه زیادی برای تبلیغات آن بکنید که اصلا مقرون به صرفه نیست!

تشابه اسمی در انتخاب دامنه
تشابه اسمی یک مسئله بسیار پیش پا افتاده است که همه جا چه در اینترنت و چه در دنیای واقعی اتفاق می‌افتد و اجتناب ناپذیر است! اما اگر اتفاق افتاد می تواند با یک پسوند مرنبط دیگر آن اسم رو بگیرید، چون چاره دیگری نیست ! اگر پسوند مرتبط هم نبود نگران نباشید ! در این موارد می توانید از اعداد و یا کاراکتر(-)استفاده کنید و بعد یا قبل اسم مورد نظر یک کلمه دیگر اضافه کنید . مثلا فرض کنید دامنه darvish.ir رو قبلا گرفته‌اند ! با اضافه کردن نام کوچک، تا حدودی مشکل حل میشود اگر برای شخص حقیقی میخواهید یک دامنه انتخاب کنید می تونید از پسوند net استفاده کنید . مثلا معنی آدرس Ebrahim-Darvish.net میشود  : ابراهیم درویش در شبکه ( در اینترنت ) . و برای اشخاص حقوقی هم می توانید از پسوند های مرتبط استفاده کنید مثلا sch که در واقع مخفف School هست .

حتما از واژه نامه استفاده کنید !
واژه نامه دهخدا را همه ما می شناسیم . بهترین مرجع برای شناخت معنی واژه های قدیمی پارسی همین کتاب است. پس برای اینکه بعدا مشکلی به وجود نیاید حتما معنی لغت و تلفظ صحیحش رو چک کنید ! اگر از اسم انگلیسی استفاده می کنید هم حتما در دیکشنری های انگلیسی به خصوصmerriam-webster.com حتما چک کنید چون این دیکشنری ، برای دانشجوها تهیه شده و اطلاعات بسیار جامعی را در اختیارتان میگذارد .
این مسائل ، جزء پیش تولید یک وب سایت هست و حتما باید رعایت بشوند !

چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی ؟
در انتخاب اسم دقت کنید ! خیلی دقت کنید ! بیشتر دقت کنید ! پشیمانی بعد از چند ماه ، در برخی موارد می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به یک وب سایت بزند ! اسم دامنه نباید تا آخرین روز فعالیت سایت تغییر کند مگر اجباری در کار باشد ! برای اینکه پشیمان نشوید به این چند نکته دقت کنید :

1- تا حد امکان از اسم فارسی استفاده کنید

2- از انتخاب اسم های عام مانند : مردم ، هوا ، زمین و...به هیچ وجه استفاده نکنید ! چون وب سایت های زیادی درباره این چیزها نوشتن و کار را برای دیده شدن شما در گوگل سخت میکنند !

3- سعی کنید یک اسم منحصر به فرد انتخاب کنید که تا الان در اینترنت دیده نشده باشn و یا خیلی خیلی کم باشد .

لیست انواع پسوند دامنه های ایترنتی TLD به همراه معنی آنها

 :comمخفف کلمه commercial به معنی تجاری که اغلب سایت های تجاری دنیا با این TLD ثبت میشن .

 :netمخفف کلمه network  به معنی شبکه.

 :orgمخفف کلمه organization به معنی سازمان .

 :bizمخفف کلمه business به معنی تجارت .

 :infoمخفف کلمه information به معنی اطلاعات .

 :coمخفف کلمه Colombia که خیلی ها به عنوان مخفف Corporation از آن استفاده میکنند !

 :acمخفف کلمه academy به معنی موسسه آموزشی و برای موسسات آموزشی استفاده میشود .

 :eduمخفف کلمه Education و به معنی آموزش هست که برای سازمان های آموزشی مانند آموزش و پرورش استفاده میشود .

 :govمخفف کلمه Government به معنی دولت یا دولتی هست که برای سایت های دولتی کشور ها استفاده میشود .

پسوند های دیگری هم هستند که نشان دهنده موقعیت جغرافیایی وب سایت هستن مثل

us: ایالات متحده امریکا
 :itایتالیا
ru: روسیه
 :asiaآسیا
 :dkدانمارک
 :frفرانسه
 :euاتحادیه اروپا
 :ukانگلیس
 :deآلمان
 :cnچین
 :caکانادا
 :auاسترالیا
 :aeایلات متحده عربی و ...

لیست کامل پسوند های دامنه در ویکی پدیا موجود است.

منبع: علم فردا

کد خبر: 2788 | 19:30، 1398-07-28 نسخه چاپی ارسال به

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.