مشاهیر دنیای فناوری اطلاعات: دنیس ریچی، خالق یونیکس

مشاهیر دنیای فناوری اطلاعات: دنیس ریچی، خالق یونیکس

به گزارش عصر پایش؛ در این موضوع می خواهیم به زندگینامه کسی بپردازیم که کمی در حق او کم لطفی شد اما کاری که انجام داد باعث به وجود آمدن بستری برای ظهور استیو ها و بیل گیتس ها شد. این شما و این هم دنیس ریچی، خالق یونیکس.

دنیس مک آلیستر ریچی (Dennis MacAlistair Ritchie) در روز ۹ سپتامبر ۱۹۴۱ در برونزویل نیویورک چشم به جهان گشود. پدر او آلیستر. ئی. ریچی به عنوان یک دانشمند در آزمایشگاه بل خدمت می کرد. پدر او همچنین یکی از نویسندگان کتاب ” The Design of Switching Circuits on switching circuit theory” بود. وقتی که کودکی بیش نبود به همراه خانواده به شهر سامیت در نیوجرسی نقل مکان کردند، او در دبیرستان شهر سامیت فارغ التحصیل شد. بعد دنیس ریچی مدتی در دانشگاه هاروارد فیزیک خواند اما بعد از چندی این رشته را رها کرد و در رشته ریاضی کاربردی مدرک لیسانس و فوق لیسانس اش را گرفت. در مقطع دکترا هم ترجیح داد همین رشته را دنبال کند. خودش می گفت برای فیزیکدان شدنش آنقدرها هوش و حواس نداشته و برای این کامپیوتر را انتخاب کرده که می داند در آن می تواند راحت تر کار کند. هرچند که آقای خاص تا آخر عمرش یک لحظه هم راحتش نگرفت! او در سال ۱۹۶۷ همانند پدرش در آزمایشگاه های بل مشغول کار شد. بعد ها او پروژه ای را به نام مولتیکس استارت زد که می توان آن را یک نسخه اولیه از سیستم عامل یونیکس دانست. او و همکارش کن تامسون بعد ها با گسترش ایده خود توانستند سیستم عامل یونیکس را به دنیا معرفی کنند.
اما عمده دلیل شهرت دنیس ریچی به جز یونیکس موبوط به زبان برنامه نویسی C می شود. زبان C که همان یک نسخه پایه از زبان C++ است از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این زبان برنامه نویسی پایه بسیاری از سیستم عامل ها مانند ویندوز و لینوکس، سولاریس، بی اس دی، مک او اس و بسیاری دیگر است. بسیاری از برنامه های کاربردی مثل فتوشاپ با این زبان نوشته شده اند و جالب است بدانید اگر این زبان برنامه نویسی نبود الان کنسول های بازی محبوب پلی استیشن ۴ و ایکس باکس 1 هم در بازار حضور نداشتند. همچنین بسیاری از زبان های برنامه نویسی دیگر مانند سی پلاس پلاس، سی شارپ، جاوا و جاوا اسکریپت و بسیاری دیگر وابسته به زبان سی هستند.
زیرساخت و پایه های نرم افزاری اینترنت، کامپیوترها، سرورها، گوشی های هوشمند و بسیاری دیگر مبتنی بر یونیکس و زبان برنامه نویسی C است. به معنای دیگر یعنی اگر این زبان برنامه نویسی نبود بسیاری از تکنولوژی هایی که الان در دسترس داریم در اختیار ما نبود.
کمتر کسی را می شود در دنیای فناوری پیدا کرد که مانند دنیس ریچی به افتخارهای بزرگ رسیده باشد. اصلا دنیس ریچی آقای گرفتن جایزه های بزرگ بود. در سال ۱۹۸۳ دنیس به همراه یکی از همکارانش موفق به دریافت جایزه ی تورینگ شد. ریچی این جایزه را به خاطر تلاش برای ارائه نظریه سیستم عامل ها دریافت کرد. سیستم عامل ریچی چیزی نبود غیر از یونیکس. سخنرانی پدر سیستم عامل یونیکس در آن جلسه شنیدنی بود. دنیس در آن جلسه در یک سخنرانی بلند بالا درباره نتیجه تحقیقاتش روی نرم افزارها صحبت کرد و عده ای را متحیر دانش خود ساخت. ریچی در سال ۱۹۹۰ جایزه معتبر دیگری گرفت. این بار هم باز به صورت مشترک با دوست و همکار قدیمی اش کن تامپسون. آن ها هر دو در این سال مداد ریچارد هامینگ را از مرکز تحقیقات مهندسی الکترونیک آمریکا دریافت کردند. نوشتن برنامه سی و سیستم عامل یونیکس، اسم یونیکس را حسابی سر زبان ها انداخته بود. آن قدر که دست آخر در سال ۱۹۹۹ ریچی موفق به دریافت نشان ملی افتخار آمریکا در زمینه فن آوری شد. رئیس جمهور وقت آمریکا بیل کلینتون خودش این مدال را به سینه ی دنیس آویزان کرد.
رئیس جمهور دنیس را یکی از معدود دانشمندان فن آوری اطلاعات و الکترونیک دنیا خطاب کرد که با معرفی برنامه سی به دنیا دریچه ی تازه ای برای برنامه نویسان مشتاق دنیا باز کرده است. همان جا بود که کلینتون این برنامه نویس را افتخار همه دنیا نامید. به عقیده او ریجی با نوشت این برنامه کاری کرده بود که آمریکایی ها در قرن فن آوری می توانستند یک پله جلوتر از دیگران بایستند. دنیس ریچی تنها کسی بود که در دنیای فن آوری توانست از دست رئیس جمهور آمریکا نشان افتخار بگیرد. البته افتخارهای او به همین جا ختم نشد، او همین اواخر موفق به دریافت جایزه ویژه اطلاعات و ارتباطات کشور ژاپن شد البته به همراه همکار خود یعنی کن تامپسون. برنامه سی کاری کرده بود که آقای برنامع نویس حتی بعد از گذشت سال ها از نوشتن شاهکار خود همچنان محبوب دنیای فن آوری باقی بماند.
بالاخره این اسطوره در روز ۱۲ اکتبر (۲۰مهر) سال ۲۰۱۱ چشم از جهان فرو بست. ریچی مدت ها بود که از سرطان پروستات رنج می برد و تا اینکه دست آخر در سن ۷۰ سالگی در تنهایی محض در خانه اش تمام کرد و و اگر راب پایک خبر مرگش را منتشر نکرده بود ، شاید تا مدت ها کسی از مرگ برنامه نویس دنیا خبردار نمی شد.
دوست و همکار همیشگی او راب پایک خبر مرگ او را این چنین در گوگل پلاس منتشر کرد : «من ایمان دارم که هستند کسانی که از عظمت مشارکت های او قدردانی کنند و به طور شایسته ای برای فوت او سوگواری می کنند. او مردی ساکت و مرموز بود اما یک دوست، همکار و همیار خوبی بود. مسلما امروز دنیا یک ذهن برتر را از دست داد». تیم بری یکی از غول های برنامه نویسی پس از درگذشت دنیس ریچی پیامی را در گوگل پلاس به این مضمون منتشر کرد: «غیر ممکن است، کاملا غیر ممکن است که در مورد بدهی ای که حرفه من به دنیس ریچی دارد بشود حرف زد، من در دنیایی زندگی می کنم که او برای خلقش بیش از سی سال تلاش کرد».
به هر حال دنیس ریچی فردی بود که تاثیر بسزایی در تکنولوژی گذاشت و زمینه ساز حضور بسیاری از نخبه های تکنولوژی در عصر حاضر شد.

کد خبر: 746 | 20:15، 1396-03-24 نسخه چاپی ارسال به