آنچه باید قبل از فروش گوشی اندرویدی انجام دهید

آنچه باید قبل از فروش گوشی اندرویدی انجام دهید

به گزارش عصر پایش؛ عمر گوشی‌های هوشمند معمولا بسیار کمتر از آن چیزی است که هنگام خرید برای آن حساسیت به خرج می‌دهید. به همین دلیل هم وقتی گوشی اندرویدی‌تان به روزی می‌افتد که دیگر به فکر عوض و جایگزین کردنش می‌افتید، با خودتان فکر می‌کنید که آیا فروختن یک گوشی اندرویدی کار ساده‌ای است؟ صرف‌نظر از دغدغه فروش گوشی دست دوم به قیمت مناسب که با یک آگهی ساده آن آغاز می‌شود، اما فروختن یک گوشی جز این دردسرهای ساده، مستلزم انجام کارهای دیگری نیز است. در این مطلب چهار گام و اقدام مهم و اساسی را که باید پیش از فروش و واگذار کردن گوشی خود به فرد دیگر انجام دهید را با هم مرور می‌کنیم.

تهیه نسخه پشتیبان: شاید شما هم از جمله افرادی باشید که عکس‌هایی که گرفته‌اید را هنوز از گوشی خود خالی نکرده باشید! یا دفترچه تلفن و بخش مخاطبان گوشی شما مملو از اسامی باشد که برخی از آنها را حتی به یاد نمی‌آورید اما حفظ برخی شماره‌ها در عین حال مهم‌تر از حفظ جان باشد! پس اولین قدم حفظ و ایجاد نسخه پشتیبان از اطلاعات داخل گوشی باشد.

ذخیره و انتقال فایل‌ها: برای این کار باید از تمامی اطلاعات اعم از عکس‌ها و ویدئوها، اسناد و دانلودهای انجام شده و حتی تماس‌ها و پیام‌های مهم نسخه‌ پشتیبان تهیه کنید. خوشبختانه راه‌های ساده‌ای برای انجام این کار وجود دارد. اگر خواهان پشتیبان‌گیری از تمامی عکس‌ها و ویدئوهای موجود در گوشی خود هستید بدون شک باید از اپلیکیشن و در واقع سرویس Google Photos استفاده کنید. این اپلیکیشن به‌صورت خودکار از تمامی محتویات حساب گوگل شما نسخه‌ پشتیبان تهیه می‌کند. البته انتظار نداشته باشید بدون پرداخت هزینه تصاویر و ویدئوها با کیفیت اصلی پشتیبان‌گیری شوند. تنها برنامه‌ای که بدون محدودیت و به‌صورت رایگان نسخه‌ پشتیبانی با کیفیت نسخه‌ اصلی فراهم می‌کند Google Pixel است.

این را هم بدانید که ویدئوهای طولانی زمان زیادی برای ذخیره و پشتیبان‌گیری نیاز دارند، حجم زیادی از اینترنت شما را می‌بلعند و در عین حال باید برای تنظیمات دسترسی سایر افراد به تصاویرتان حساسیت لازم را به خرج دهید. راه دیگر آپلود کردن فایل‌ها در Google Drive، Dropbox یا هر پلت‌فرم ابری دیگر است که همین دردسرهایی که گفتیم را مخصوصا در ایران دارد. من شخصا این انتخاب را می‌کنم. ساده و بدون دردسر؛ بهتر است با استفاده از از یک کابل یو‌اس‌بی کار را خاتمه بدهید و با اتصال گوشی با کامپیوتر، تمامی عکس‌ها، ویدئوها، اسناد و دانلودهای ذخیره شده در گوشی‌تان را به کامپیوتر منتقل کنید.

ذخیره و انتقال مخاطبان: حالا نوبت می‌رسد به تماس‌ها و پیام‌ها. برخی کاربران تمایل پیام‌ها آنها را نگه دارند و بعدها مرور کنند که البته چیز بدی هم نیست. بهترین روش‌های انجام این کار عبارتند از: سینک کردن و تهیه نسخه پشتیبان در اکانت جی‌میل، تهیه نسخه پشتیبان در Dropbox یا Google Drive، استفاده از اپلیکیشن‌های موجود مانند CM Backup یا Titanium Backup و ایجاد نسخه پشتیبان و در نهایت انتقال دستی که برای این کار کافی است اطلاعات مخاطبان خود را در قالب فایل VCF ذخیره کرده و آن را به گوشی جدید منتقل یا در کامپیوتر خود ذخیره کنید. حواستان باشد برای این کار باید تمامی مخاطبان روی گوشی، سیم‌کارت و اکانت گوگل خود را انتخاب و بعد فایل پشتیبان تهیه کنید. شما می‌توانید بسته به میل خود یکی از این راه‌ها را امتحان کنید.

رمزگذاری اطلاعات دستگاه: ممکن است کمی عجیب به‌نظر برسد اما بهتر این است که پیش از بازگرداندن گوشی خود به تنظیمات کارخانه حتما این کار را انجام دهید. دلیل‌ آن هم این است که بازگشت به تنظیمات کارخانه لزوما به معنای پاک شدن مطلق تمامی اطلاعات نیست و هنوز راه‌هایی وجود دارند که می‌توان داده‌ها را بازیابی کرد. پس بهتر است برای دست‌نیافتنی‌ شدن اطلاعات آنها را رمزگذاری کنید. برای این کار در بخش تنظیمات یا همان Settings گوشی و در قسمت Security می‌توانید گزینه مربوط به Encrypt را مشاهده کنید.

لغو سرویس نسخه‌ بتای اندروید: این گزینه همگانی نیست و احتمالا شامل شما نمی‌شود و برای افرادی است که نسخه‌ بتای اندروید را روی دستگاه خود دارند. اگر این کار را انجام ندهید دستگاه روی شبکه‌ بتا باقی می‌ماند و همین مساله می‌تواند به‌عنوان یک امتیاز منفی تلقی شده و مشتری را از خرید منصرف کند. از سوی دیگر ممکن است گوشی به خودی خود تنظیمات اجباری انجام بدهد و مشکلات بزرگی را برای مالک جدید به‌وجود بیاورد. پس پیشنهاد ما این است که حتما گوشی را لغو ثبت نام کنید. برای این کار کافی است به وب‌سایت Android Beta مراجعه کرده و گزینه‌« Unenroll Device» را کلیک کنید. به همین سادگی!

بازگشت کامل به تنظیمات کارخانه: با انجام این مرحله دیگر هیچ اطلاعاتی روی دستگاه و کارت حافظه باقی نخواهد ماند و درست مثل این است که همین الان گوشی را از جعبه بیرون آورده باشید. اگرچه روش انجام این کار ممکن است در گوشی‌های مختلف اندکی متفاوت باشد با این حال مسیر کلی انجام این کار به ترتیب زیر است: Settings > Backup and Reset > Factory Data Reset > Reset

اطلاعات کارت حافظه: حتی اگر کارت حافظه گوشی خود را فرمت کنید باز هم امکان بازگرداندن اطلاعات روی آن وجود دارد. پیشنهاد ما این است که در اولین قدم آن را از روی گوشی بردارید و پیش خود نگه دارید و در صورت اصرار مشتری به داشتن کارت حافظه یک کارت حافظه نو خریداری و در اختیار او قرار دهید. در عین حال اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که مدعی هستند اطلاعات روی کارت حافظه را برای همیشه پاک و غیرقابل بازیابی و از دسترس خارج می‌کنند.

کد خبر: 786 | 19:45، 1396-04-03 نسخه چاپی ارسال به