اگر با اتصال به شبکه وای‌فای عمومی مشکل دارید این مطلب را بخوانید!

اگر با اتصال به شبکه وای‌فای عمومی مشکل دارید این مطلب را بخوانید!

به گزارش عصر پایش؛ اغلب شبکه‌های عمومی از یک ویژگی به نام Captive Portal استفاده می‌کنند. Captive Portal در واقع یک صفحه برای احراز هویت است که شما به‌عنوان کاربر باید در این صفحه گزینه اتصال به شبکه را انتخاب نمایید تا به شبکه رایگان وای‌فای دسترسی پیدا کنید. مشکل اینجا است که اکثر مرورگر‌های پیشرفته امروزی، به دلیل وجود برخی پروتوکول‌های امنیتی، این گونه صفحه‌ها را باز نمی‌کنند.

دلیل این امر، همگانی شدن و گستردگی استفاده از HTTPS در همه وب‌سایت‌ها است. البته وب‌سایت‌هایی که اطلاعات را به‌صورت خصوصی منتقل می‌کنند از این قاعده مستثنا هستند. پروتوکولی به نام HSTS (امنیت انتقال HTTP)، مرور‌گر‌ها را مجبور به استفاده از HTTPS برای تمامی وب‌سایت‌ها می‌کند، حتی سایت‌هایی که از HTTP استفاده می‌کنند.

وای فای 1

وقتی به یک شبکه وای‌فای عمومی وصل می‌شوید، درخواستی برای دسترسی به صفحه Captive Portal صادر می‌شود. برخی اوقات این درخواست به درستی پاسخ داده می‌شود و شما به سادگی به صفحه مربوط هدایت می‌شوید. ولی بعضی وقت‌ها، مسیر دسترسی به این صفحه مسدود می‌شود، زیرا مرورگر شما، دسترسی به این صفحه را به‌عنوان یک تهدید برای امنیت سیستم شما در نظر گرفته و مانع دسترسی شما به این صفحه خواهد شد.

راه حل این مشکل این است که مرورگر خود را مجبور کنید تا به صفحه وارد شود که از هیچ‌یک از پروتوکول‌های امنیتی پشتیبانی نمی‌کند. یک اتصال بدون اعمال رمز‌نگاری و بدون وجود تنظیمات امنیتی، می‌تواند شما را به صفحه Captive Portal هدایت کند.

وای فای 2

یک وب‌سایت اختصاصی برای رفع این مشکل وجود دارد: Never SSL. بنابراین اگر به یک شبکه وای‌فای عمومی متصل شده‌اید ولی صفحه Captive Portal بر روی مرور‌گر شما باز نمی‌شود، فقط کافی است neverssl.com را در قسمت نوار آدرس مرورگر خود وارد کنید.

به همین سادگی. شما به صفحه Captive Portal هدایت می‌شوید. شاید روزی برسد که صفحات Captive Portal نیز با پروتوکول HSTS و HTTPS همگام شوند. ولی تا آن روز، از این راه حل استفاده کنید.

کد خبر: 795 | 22:45، 1396-04-05 نسخه چاپی ارسال به

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.