چگونه از داغ کردن لپتاپ جلوگیری کنیم؟

چگونه از داغ کردن لپتاپ جلوگیری کنیم؟

به گزارش عصر پایش؛ چرا لپتاپ ها بیش از حد داغ می شوند چگونه مشکل داغ شدن لپتاپ را رفع کنیم؟ آیا داغ شدن لپتاپ خطرناک است؟ اگر نگران این موضوع هستید می توانیم  به شما چند روش  معرفی کنیم که می تواند از داغ شدن لپتاپ جلوگیری کند.

اگر برای شما پیش آمده باشد که متوجه شده باشید لپتاپتان بیش از حد داغ می کند و از این بابت نگران هستید باید بگوییم تنها نیستید، این مشکلی است که متوجه تمام کاربران لپتاپ بوده است و کاربران این کالای پرمصرف همیشه به دنبال راه حل هایی برای برای کاهش حرارت یا استفاده از روش هایی برای کاهش خسارات ناشی از گرمای بیش از حد لپتاپ هستند.

معمولا کاربران لپتاپ از چنین راه هایی برای خنک کردن لپتاپ استفاده می کنند روش هایی مانند فن های خنک کننده یا cool padکه دارای قیمت مناسبی هم هستند. ولی اگر برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا لپتاپ شما داغ می کند؟ باید بگوییم که گرمای لپتاپ ناشی از فعالیت قطعات کامپیوتری نظیر مادربورد، کارت گرافیک و… است و این اتفاقی است که برای تمام کامپیوترهای همراه از کامپیوترهای رومیزی بزرگ گرفته تا لپتاپ و تبلت رخ می دهد.

ولی گذشته از این ها کامپیوترهای رومیزی شخصی مزیت بهتری نسبت به لپتاپ ها دارند  به دلیل اینکه بزرگ هستند، فضای بیشتری برای هوای ورودی به فن و گردش آن در دستگاه دارند.

و به همین دلیل است که گرمای پی سی ها به اندازه لپتاپ ها به چشم نمی آید. ولی اگر می خواهید بدانید گرم شدن بیش از حد لپتاپ ها به علت اندازه آنها نیست علت آن  کوچک بودن قطعات  آنان است زیرا باید فشرده تر شوند و در این مکان کوچک، فضای کمی برای جریان هوا وجود دارد.

 و به همین علت هم قطعات الکترونیکی آنها از چیدمان فشرده تری برخوردارند و فاصله کمتری نسبت به یکدیگر دارند.به دلیل نزدیکی بیش از حد و همچنین از آنجا که بدنه یک لپتاپ بسیار باریک است، فضای چندانی برای انتشار گرما وجود نخواهد داشت.

علت بعدی گرمای بیش از حد لپتاپ ها به تغذیه برق مربوط می شود. هر چه لپتاپ ها به پردازنده های قدرتمندتری مجهز می شوند و سیستم های عامل به قدرت پردازش بیشتری برای اجرای خود نیاز پیدا می کنند، گرمای بیشتری در داخل کیس تولید می شود.

البته سازندگان لپتاپ از این موضوع آگاه هستند و مکانیزم های گوناگونی در داخل محصولات خود تعبیه کرده اند تا این حرارت را دفع کنند. پنکه ها، حرارت گیرها و دریچه های هوا همگی برای خنک نگه داشتن یک لپتاپ در هنگام کار تلاش می کند.

با این حال، گاهی اوقات این امکانات هنوز کافی نیستند. داغ شدن بیش از حد می تواند هنگامی که یک پنکه به طور صحیح کار نمی کند و یا در صورت بروز سایر معایب، روی دهد. در عین حال، گاهی اوقات این مشکل بیشتر به خطای کاربر مربوط می شود تا خود ماشین. بنابراین بهتر است راهکارهایی را به کار گیریم تا لپتاپمان بیش از حد داغ نشود.

صدمات ناشی از حرارت زیاد لپتاپ:

بیشتر  لپتاپ های موجود در بازار و به ویژه نمونه های اولترا یا فوق باریک، دارای مادربوردهای بسیار ظریف و پیشرفته ای هستند که به گرما بسیار حساسند، به علت فشرده بودن قطعات در کنار یکدیگر در صورتی که یک قطعه آسیب ببیند، امکان آسیب دیدگی قطعات دیگر نیز بسیار وجود دارد.

همچنین از مهم ترین عوامل آسیب رسان به قطعات داخلی کامپیوتر از جمله مادربورد و کارت گرافیک آن بورد لپتاپ ها، دمای قطعات داخلی سیستم است که با استفاده از چند سنسور اندازه گیری می شود. مشکل دیگری که ممکن است داغ شدن بیش از حد لپتاپ ها برای کاربر ایجاد کنند آتش گرفتن دستگاه است. اتفاقی که بارها برای لپتاپ ها افتاده است و شرکت های عرضه کننده نسبت به جمع آوری این لپتاپ ها از سطح بازار هشدار داده اند.

بروز ایراداتی برای باتری و شارژر، آسیب دیدن صفحه نمایش و پرش های گاه و بی گاه، ایجاد سرو صدای زیاد و… نیز ناشی از گرم شدن بیش از حد لپتاپ ها است. پس در این مورد وسواس زیادی به خرج دهید.

چگونه لپتاپ را خنک نگه داریم؟

۱- از سلامت لپتاپ خود مطمئن شوید و برای اطمینان از این موضوع که مکانیزم های خنک کنندگی لپتاپ شما به خوبی کار می کنند، شما باید تا حدود زیادی به اجتناب از مشکل داغ شدن بیش از حد لپتاپ یا برطرف نمودن آن نزدیک می کند.

بنابراین، یکی از بهترین شیوه ها برای دور نگه داشتن لپتاپ از داغ شدن بیش از حد، مراقبت از آن خواهد بود.اگر متوجه شدید که لپتاپ شما حرارت زیادی تولید می کند و اگر پنکه آن را در فواصل زمانی کوتاه تری شروع به کار می کند، اولین کاری که باید انجام دهید مقداری نگهداری ابتدایی خواهد بود.

۲- پنکه های لپتاپ خود را بررسی کنید: بهترین روش برای آنکه مطمئن شوید پنکه های لپتاپ شما به طور صحیح کار می کنند، استفاده از یک نرم افزار تشخیصی است، زیرا پنکه ها در داخل بدنه لپتاپ قرار گرفته اند و گاهی اوقات باز کردن بدنه یک لپتاپ می تواند ضمانت آن را باطل کند.

 

به سایت تولیدکننده لپتاپ خود رفته و ببینید که آیا یک ابزار تشخیصی عملکرد پنکه ها برای بارگذاری در آن وجود دارد یا خیر. اگر چنین ابزاری پیدا نکردید، می توانید ابزار مشابهی از یک فروشنده قابل اعتماد دیگر تهیه کنید.

۳- دریچه های هوا را پاک نگه دارید: اکثر لپتاپ ها از جریان هوا برای کمک به خنک کردن خود استفاده می کنند. آنها در قسمت جلویی بدنه به منافذ ورودی هوا و در قسمت عقبی بدنه به دریچه های خروجی هوا مجهز هستند. گرد و غبار یا سایر مواد می توانند این دریچه ها را مسدود و جریان هوا را مختل کند.

 

احتمالا آسان ترین راه برای تمیز کردن دریچه ها این است که هوا فشرده را به داخل آنها دمید. برای انجام این کار محصولات هوای فشرده را در هر فروشگاه تجهیزات دفتری می توان یافت. همچنین می توان دریچه ها را با یک پارچه نمناک (نه خیس) تمیز کرد، معمولا پارچه های الکلی که متخصصان در این زمینه استفاده می کنند بیشتر توصیه می شوند.

۴- تنظیمات بایوس لپتاپ خود را چک کنید: تنظیمات نرم افزاری وجود دارند که به کامپیوتر می گویند چه درجه حرارتی بیش از حد داغ است و پنکه ها باید در چه دمایی فعال شوند.

۵- از پایه های خنک کننده لپتاپ استفاده کنید: یکی از روش های کاهش دمای لپتاپ استفاده از پایه لپتاپ است که مقداری فاصله بین قسمت تحتانی لپتاپ و سطحی که در حال استفاده از آن هستیم به وجود می آورد. این وضعیت اساسا فضایی ایجاد می کند که حرارت می تواند از طریق آن دفع شود.

 

یک پایه معمولا نوعی سطح باریک و تخت با پایه های کوتاه است و می توان آن را روی پاهای خود یا میز کار قرار داد. با یک یا دو اینچ هوا در زیر لپتاپ، حرارت می تواند به آسانی منتشر شود و جریان هوای دریچه های خنک کننده کاملا آزاد خواهد بود. گاهی اوقات، یک پایه می تواند از مواد خاصی نظیر آلومینیوم ساخته شده باشد که همانند یک حرارت گیر عمل می کند. این ابزار به طور فعالی گرما را از لپتاپ جذب کرده و به خنک ماندن آن بیشتر کمک می کند.

۶- از وسایل کمکی به جای پایه لپتاپ استفاده کنید: در حالی که می توان یکی از این ابزارهای خنک کنندگی را در هر فروشگاه تجهیزات الکترونیکی خریداری کرد، وسایلی نیز در منزل یا محل کار وجود دارند که می توانند به عنوان کمکی برای کاهش دمای لپتاپ مورد استفاده قرار گیرند.

یک میز پیک نیک کوچک می تواند به عنوان یک پایه لپتاپ عمل کند. حتی یک سینی مشبک فر (که معمولا برای پخت شیرینی مورد استفاده قرار می گیرد) نیز می تواند به عنوان یک پایه لپتاپ مناسب به کار گرفته شود.

۷- از نرم افزارهای نظارت بر دمای لپتاپ استفاده کنید: این نرم افزار علاوه بر نمایش سنسورها امکان تغییر فرکانس CPU و تغییر سرعت فن دستگاه را به منظور خنک سازی بیشتر فراهم می کند. سنسورهای نمایش داده شده با توجه به مادربورد ممکن است متفاوت باشد، اما در کل این نرم افزارها اطلاعاتی به کاربر می دهند که وضعیت لپتاپ را برای وی مشخص می کنند.

۸- برق مصرفی دستگاه را تنظیم کنید: این تنظیم به سیستم می گوید که فقط از برقی که درخواست شده استفاده کند. اگر نیاز دارید که از لپتاپ برای بازی کردن یا کارهای سخت تر استفاده کنید، ترجیحا از سرعت پردازش بالا استفاده کنید. به عبارت دیگر ضروری است که تنظیمات روی حداکثر کارایی صورت بگیرد.

۹- سعی کنید لپتاپ را در شرایط آب و هوایی بسیار گرم قرار ندهید: در محیط هایی از کامپیوتر استفاده کنید که هوای خنک وجود داشته باشد.

کامپیوترها همانند بیشتر مردم هستند که در محیط دارای هوای خنک خیلی بهتر کار می کنند. بیشتر اطاق های سرور یا مراکز دیتا در دمای ۷۰ درجه یا پایین تر کار می کنند. بنابراین چه در منزل و چه در محل کار از درجه حرارت ایده آل استفاده کنید.

۱۰- در مواقع غیر ضروری لپتاپ را خاموش کنید: هر وقت به کامپیوتر نیاز ندارید، بهتر است آن را خاموش کنید، مخصوصا زمانی که در منزل نیستید، زیرا ممکن است پس از مراجعه با لپتاپ آتش گرفته روبه رو شوید.

درجه حرارت داخلی لپتاپ قدیمی پس از یک ساعت فعالیت ۱۸۱ درجه فارنهایت برابر با ۸۳ درجه سلسیوس و خیلی بالا و خطرناک است که با استفاده از دستگاه خنک کننده لپتاپ به ۱۰۶ درجه فارنهایت یا ۴۱ درجه سلسیوس می رسد، یعنی یک اختلاف ۴۱ درصدی که حرارت اطاق تا ۶۸ درجه پایین می آورد.

با انجام این توصیه ها می توانید از درست کار کردن لپتاپ خود مطمئن باشید  و  به افزایش میزان بازدهی لپتاپ خود نیز کمک کنید.

کد خبر: 829 | 19:15، 1396-04-13 نسخه چاپی ارسال به

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.